Nabór wniosków na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego

NABÓR WNIOSKÓW O PRZYZNANIE ŚRODKÓW

Z KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO W 2025 R.

NA KSZTAŁCENIE USTAWICZNE PRACOWNIKÓW I PRACODAWCY

Przyjmowanie wniosków będzie prowadzone w terminie

od 10.02.2025 r. do 21.02.2025 r. do godz. 15.00

Limit środków wynosi 400.000,00 zł

Priorytety wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2025 r.:

  1. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.

Podstawą identyfikacji zawodu będzie barometr zawodów za rok 2024 oraz rok 2025 ustalony dla:

- powiatu strzelińskiego 2024 2025

- województwa dolnośląskiego 2024 2025

  1.  Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
  2.  Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
  3. Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
  4. Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
  5. Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
  6. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
  7.  Rozwój umiejętności cyfrowych.
  8.  Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną

ZASADY NABORU WNOSKÓW:

I.  Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego można przeznaczyć na sfinansowanie:

  1. kursów i studiów podyplomowych realizowanych z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
  2. egzaminów umożliwiających uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
  3. badań lekarskich i psychologicznych wymaganych do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończeniu kształcenia,
  4. ubezpieczenia NNW w związku z podjęciem kształcenia.

II. W ramach środków z KFS nie można ubiegać się o sfinansowanie kosztów przejazdu zakwaterowania i wyżywienia związanych z kursem, studiami podyplomowymi lub egzaminem.

III. Wnioski powinny być złożone minimum 45 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia kształcenia ustawicznego.

IV. Pracodawca może złożyć tylko jeden wniosek na kształcenie ustawiczne.

V. Datą złożenia wniosku jest data wpływu wniosku do Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelinie.

VI. Przy rozpatrywaniu wniosków PUP Strzelin uwzględnia:

  1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. w przypadku kursów - posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów środków KFS.

VII. Wnioski podlegają ocenie Komisji  w oparciu o Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki  Społecznej  z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 117) oraz na podstawie Priorytetów wydatkowania  środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2025 r. wydanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

 

VIII. Do oceny ww. wniosków komisja stosuje „Indywidualną kartę oceny wniosku pracodawcy zabiegającego o wsparcie ze środków KFS".

IX. Na podstawie „Indywidualnej karty oceny" urząd ustala listę rankingową wniosków według ilości otrzymanych punktów. Realizacji będą podlegały po kolei wnioski od największej liczby punktów aż do wyczerpania środków.

 

X. W sytuacji gdy wnioski pracodawców spełniające kryteria przyznawania wsparcia przekroczą    wartość środków KFS otrzymanych przez urząd, środki zostaną przyznane pracodawcom proporcjonalnie do posiadanych środków.

XI. Dopuszcza się negocjacje pomiędzy starostą a pracodawcą treści wniosku, w celu ustalenia ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem ustawicznym, realizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu, z uwzględnieniem zasad zapewnienia najwyższej jakości usługi oraz zachowania racjonalnego wydatkowania środków publicznych.


Informacje o publikacji dokumentu