Wydawca treści

Warsztaty Ożywienia Społeczno-Gospodarczego

KONFERENCJA
20 września 2023 r. w Sali Kinowej Strzelińskiego Ośrodka Kultury odbyła się konferencja upamiętniająca 15 lat Strzelińskiego Partnerstwa Lokalnego, a  w wraz z nią 2 Edycja Warsztatów Lokalnego Ożywienia Lokalnego.
Starosta Anna Horodyska w swoim wstąpieniu obmówiła projekty zrealizowane przeciągu 15 lat na terenie Powiatu Strzelińskiego takie jak np. Kompleks rehabilitacyjno-sportowy Singeltracki, Orliki. Został poruszony temat Jarmarku Produktu Lokalnego i jego cel, którym był pokazanie talentów, które mieszkają w Powiecie Strzelińskim zarówno tych gastronomicznych jak i artystycznych.
Drugim prelegentem była Jadwiga Olszowska-Urban, która omówiła tematy Partnerstwa Lokalnego. Pozostawiając słuchaczy z refleksją jak wiele zależy od nas samych i że żaden pomysł nie jest zły jeśli jest nasz.
Gośćmi spotkania byli Senator RP Kazimierz Michał Ujazdowski, Radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński i Wojciech Bochnak.


PODSUMOWANIE I WARSTATÓW LOKALNEGO OŻYWIENIA SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO
12.10 2023 r. w AULI Liceum Ogólnokształcącego w Strzelinie zebrała się liczna grupą przedstawicieli: władz i pracowników samorządu lokalnego z gmin i powiatu, radnych, sołtysów, rolników, kół gospodyń wiejskich, emerytów i rencistów, przedsiębiorców, policji, KRUS-u, ZUS-u, pracowników edukacyjnych szkół ponadpodstawowych oraz uczniów LO Strzelin, CKUiZ w Strzelinie oraz Ludowie Polskim, organizacji pozarządowych tj. Stowarzyszenie Św. Celestyna, sektora bankowego (PKO BP oddział Strzelin, GBS w Strzelinie) oraz aktywnych mieszkańców powiatu strzelińskiego.
Warsztaty poprowadziła Pani Jadwiga Olszowska- Urban, która przedstawiła koncepcję spotkań i program cyklu VI warsztatów oraz efekty końcowe partnerstwa lokalnego w innych rejonach Polski.
Najważniejszym elementem spotkania było stworzenie „BECZKI LOKALNYCH ZASOBÓW". Uczestnicy spotkania zostali podzielenie na VII zespołów i każdy z nich miał przeanalizować potencjał naszego powiatu. Uczestnicy wskazywali zasoby powiatu m.in. kopalnia granitu, ziemie rolne, duże zakłady produkcyjne- Sudzucker, McCain, TECE, ścieżki rowerowe, Stowarzyszenie Św. Celestyna, basen, kino, ośrodek w Białym Kościele. Mieli również wskazać problemy i wyzwania, jak i niewykorzystane możliwości (komunikacja zbiorowa, galeria handlowa, „atrakcyjne" miejsca pracy, baza noclegowo-gastronomiczna). Każdy z uczestników spotkania z wielkim zaangażowaniem analizował sytuację w powiecie strzelińskim i wspólnie z grupą tworzył pomysły. Efektem pracy były prezentacje beczek lokalnych zasobów poszczególnych grup, a wspólnie opracowane cele i pomysły zostaną dokładnie przeanalizowane na kolejnych warsztatach.
Cała grupa liczyła ponad 100 osób!



PODSUMOWANIE II WARSZTATÓW STRZELIŃSKIEGO PARTNERSTWA LOKALNEGO NA RZECZ OŻYWIENIA SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO POIWATU I AKTYWIZACJI RYNKU PRACY
Kolejne warsztaty odbyły się 22 listopada w świetlicy wiejskiej w Wyszonowicach. Spotkanie rozpoczęło się od powitania gości przez organizatorów: Starostę Strzelińskiego Annę Horodyską, Burmistrza Miasta i Gminy Wiązów Jerzego Krochmalnego oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Iwonę Engel.
Burmistrz Jerzy Krochmalny w swoim wystąpieniu wspominał pierwszą edycje warsztatów, również prowadzonych przez Panią Jadwigę Olszowską- Urban realizowana w  2008 roku. Podkreślił, iż wypracowany wspólnie wówczas pomysł stworzenia „Jarmarku Produktu Lokalnego" jest świetną okazją na zaprezentowanie „lokalnego dobra" i warto dążyć do corocznej jego realizacji.
Starosta Anna Horodyska przedstawiła zadania, inwestycje i inicjatywy realizowane przez powiat strzeliński, natomiast sekretarz gminy Wiązów Pani Agnieszka Puzyniak przybliżyła inwestycje, zabytki i walory gminy Wiązów.
Spotkanie został wzbogacone o występ zespołu „Skrzydła Ateny" z Fundacji ATENA z Wiązowa. Seniorzy zaskoczyli wszystkich zgromadzonych swoim występem, który poprzez różnorodny dobór repertuaru  „pobudził" uczestników do twórczej pracy.
Zadaniem uczestników II warsztatu była „Diagnoza składników środowiska społeczno- gospodarczego powiatu strzelińskiego" polegająca na wymianie wiedzy i swoich doświadczeń. Praca przebiegała w 5 grupach:
I grupa- Dostęp do kapitału w powiecie strzelińskim: samorządu, biznesu i III sektora oraz sektora ES
II grupa- Środowisko społeczno-gospodarcze w powiecie strzelińskim: biznes- instytucje- III sektor- sektor ES
III grupa- Infrastruktura gospodarcza i społeczna w powiecie strzelińskim
IV grupa- Kapitał ludzki w powiecie strzelińskim
V grupa- Jakość życia mieszkańców w powiecie strzelińskim.
Na koniec przedstawiciel każdej z grup przedstawił wypracowane przez uczestników wyniki ich pracy.
Spotkanie zakończyło bardzo miłym akcentem. Burmistrz MiG Wiązów Jerzy Krochmalny wręczył prowadzącej  Jadwidze Olszowskiej-Urban statuetkę Sowy oraz dwie publikacje wydane przez gminę Wiązów, dziękując za dotychczasową współpracę.
Materiały wypracowane przez uczestników  II konferencji



PODSUMOWANIE III WARSZTATÓW
Tym razem warsztaty w dniu 30.01.2024 r. odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Przewornie.
Spotkanie rozpoczęła dyrektor Iwona Engel. Następnie głos zabrała zastępca wójta Gminy Przeworno Pani Urszula Iżykowska- Mroczko, która przedstawiła historię gminy, opowiedziała o nowych inwestycjach, oraz zaciekawiła zebranych historią „Gromnika".
Po wystąpieniu zastępcy wójta głos zabrała Starosta Strzeliński Anna Horodyska.
Uczestnikom warsztatów czas umilili zdolni młodzi artyści: Mateusz Jenczelewski, który wykonał kilka utworów na pianinie oraz Julia Rowicka, która zaśpiewała utwór Natalii Nykiel „Pół kroku stąd".
Drugą część spotkania poprowadziła Pani Jadwiga Olszowska-Urban - Certyfikowany Trener Partnerstwa Lokalnego.
Omówiła materiały wypracowane na poprzednim spotkaniu, czyli Diagnozę składników środowiska społeczno–gospodarczego powiatu strzelińskiego, które stały się bazą do kolejnego zadania uczestników, tj. Analizy Czterech Zasad Ożywienia Społeczno-Gospodarczego.
Uczestnicy skupili się na podkreśleniu największych potrzeb mieszkańców stanowiących podstawę do tworzenia projektów w celu ożywienia i rozwoju gospodarczego powiatu.



PODSUMOWANIE IV WARSZTATÓW
Wczoraj tj. 15.02.2024 r. spotkaliśmy się w Gminnym Ośrodku Kultury w Kondratowicach, aby ponownie pracować nad budowaniem parnerstwa lokalnego na rzecz ożywienia społeczno-gospodarczego i aktywizacji rynku pracy w powiecie Strzelińskim.
Gości przywitała Dyrektor PUP Strzelin Iwona Engel oraz Wójt Gminy Kondratowice Tomasz Gracz.
Następnie głos zabrała Pani Barbara Korzeniowska- Pełnomocnik Dyrektora ds. CZP, która omówiła ważne dla naszego społeczeństwa wyzwania ws. Zdrowia psychicznego. Centrum Zdrowia Psychicznego powstało 1 stycznia 2024 r. przy Stowarzyszeniu Św. Celestyna w Mikoszowie. Jest to miejsce, w którym można uzyskać natychmiastowe i bezpłatne wsparcie przez całą dobę.
Temat zdrowia psychicznego wzbudził wiele zainteresowania i emocji wśród zgromadzonych na spotkaniu osób. Serdecznie dziękujemy za wystąpienie Pani Barbarze. Więcej informacji nt. centrum w linku poniżej:
https://celestyn.pl/nasza-oferta/oferta-medyczna/centrum-zdrowia-psychicznego/
Pani Starosta Anna Horodyska przedstawiła Inwestycje Powiatu Strzelińskiego, które zostały wykonane w gminie Kondratowice. W tej sprawie głos zabrała również Radna Powiatu Strzelińskiego Pani Ewelina Andrzejewska- Bochnak.
Drugą część spotkania poprowadziła tradycyjnie już Pani Jadwiga Olszowska-Urban - Certyfikowany Trener Partnerstwa Lokalnego. Podsumowała analizy problemów i zasobów lokalnych, diagnozy składników społeczno – gospodarczych oraz Czterech Zasad Ożywienia Społeczno – Gospodarczego w powiecie strzelińskim w oparciu o materiały wypracowane na I – II – III Konferencjach warsztatowych.
Zadaniem uczestników IV warsztatów było stworzenie propozycji projektów rozwoju lokalnego i aktywizacji rynku pracy opartych na wypracowanej diagnozie społeczno - gospodarczej powiatu strzelińskiego. 6 grup pracowało, nad co najmniej 2 swoimi projektami. Łącznie powstało 13 projektów, które zostały zaprezentowane przez przedstawicieli grup. Na kolejnych warsztatach nastąpi głosowanie nad propozycjami i utworzenie listy rankingowej.
Propozyje projektów


PODUSMOWANIE V WARSZTATÓW
Tym razem byliśmy gośćmi gminy Borów. Warsztaty odbyły się w Gminnym Centrum Kulturalno- Edukacyjnym w Borku Strzelińskim.
05.03.2024 r. gości przywitali p.o. Dyrektor PUP Strzelin- Iwona Engel, Starosta Powiatu Strzelińskiego- Anna Horodyska, Wicestarosta Marek Mierzwiński oraz wójt Gminy Borów Waldemar Grochowski.
Wójt Waldemar Grochowski przedstawił zgromadzonym garść informacji i ciekawostek związanych z gminą Borów, wskazał jakie inwestycje udało się zrealizować w ostatnich latach oraz z jakimi partnerami współpracują, aby je finansować.
Uczestnicy warsztatów otrzymali informacje o dostępnych Funduszach Europejskich dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2021-2027, które przedstawił kierownik Działu Komunikacji Społecznej Programów, Wydziału Informacji o Funduszach Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego- Pan Rafał Kocemba. Przedstawione tematy miały istotne znaczenie z uwagi na dalszy etap prac związany ze szczegółowym opracowaniem projektów wypracowanych przez uczestników na warsztatach.
Tradycyjnie już część warsztatową poprowadziła pani Jadwiga Olszowska- Urban- Certyfikowany Trener Partnerstwa Lokalnego, która omówiła 13 projektów wypracowanych na IV warsztatach. Tematy i zakres powstałych projektów były efektem analizy i pracy kilkudziesięciu osób z różnych środowisk lokalnych. Zostały opracowane na bazie potrzeb wskazanych przez mieszkańców powiatu strzelińskiego.
Kolejnym etapem było ustalenie listy rankingowej zaproponowanych projektów. Każdy z uczestników miał 4 głosy do rozdysponowania pomiędzy wszystkimi projektami. Tak powstała lista rankingowa projektów społeczno- gospodarczych:
  1. SZLAKIEM ZBÓJNIKA – 44 punkty
  2. POWIATOWY UNIWERSYTET MŁODZIEŻOWY- 33 p.
  3. KAMYCZEK DO KAMYCZKA, KAMIENNE SZALEŃSTWO KREATYWNOŚCI, KAMIENIOMANIA- 29 p.
  4. BEZPIECZNA PRZYSTAŃ – JAK W DOMU – SAMI SWOI -  U SIEBIE- 24p.
  5. GAME STATION STRZELIN  - GSS- 22p.
  6. SPORT – ZDROWIE - REKREACJA NA ZIEMI STRZELIŃSKIEJ-19 p.
  7. PARK ROZRYWKI KAMIENNE MIASTECZKO FLINSTONÓW w Kowalskich gmina Kondratowice-17 p.
  8. NIEODKRYTE TORY OF ROAD w GMINIE KONDRATOWICE- 16 p. 
  9. STARY BROWAR -  KRÓLESTWO PAINTBALLA- 14 p.
  10. MIASTO DZIECI- 12 p.
  11. PARK BAJEK W PARKU W KONDRATOWICACH- 10 p.
  12. KRAINA MALUCHA- 5 p.
  13. FABRYKA CYGAR W WIĄZOWIE- 5 p.
Projekty z największą ilością głosów znalazły swoich liderów, którzy na gali kończącej cały cykl warsztatów przedstawią swoje pomysły w formie prezentacji.
  1. SZLAKIEM ZBÓJNIKA- przedstawiciela gm. Przeworno oraz Starostwo Powiatowe w Strzelinie
  2. POWIATOWY UNIWESYTET MŁODZIEŻOWY- CKZiU w Ludowie Polskim
  3. KAMYCZEK DO KAMYCZKA, KAMIENNE SZALEŃSTWO KREATYWNOŚCI, KAMIENIOMANIA- CKZiU w Strzelinie
  4. BEZPIECZNA PRZYSTŃ – JAK W DOMU – SAMI SWOI -  U SIEBIE- Stowarszyenie Sw. Celestyna
  5. GAME STATION STRZELIN  - GSS połączenie z STARY BROWAR -  KRÓLESTWO PAINTBALLA- LO Strzelin
  6. Połączenie trzech projektów: SPORT – ZDROWIE - REKREACJA NA ZIEMI STRZELIŃSKIEJ, PARK ROZRYWKI KAMIENNE MIASTECZKO FLINSTONÓW w Kowalskich gmina Kondratowice, NIEODKRYTE TORY OF ROAD w GMINIE KONDRATOWICE- przedstawicieli Rady Gminy Kondratowice 


GALA PROJEKTÓW podsumowująca cykl warsztatów lokalnego ożywienia społeczno-gospodarczego.
3 kwietnia 2024 r. odbyło się ostatnie spotkanie w ramach Strzelińskiego Partnerstwa Lokalnego.
Spotkanie tradycyjnie rozpoczęła Pani dyrektor Iwona Engel, która przedstawiła harmonogram gali.
Następnie głos zabrała Pani Starosta Anna Horodyska, która zaprezentowała inwestycję zrealizowane w powiecie strzelińskim na przestrzeni ostatnich lat.
Najważniejszym punktem gali było zaprezentowanie 6 projektów wypracowanych w trakcie całego cyklu warsztatów:
  1. Szlakiem Zbójnika (głownie na terenie gminy Przeworno- Góra Gromnik
  2. Powiatowy Uniwersytet Młodzieżowy (lokalizacja zmienna w zależności od zapotrzebowania)
  3. Kamienne Szaleństwo Kreatywności (spotkania objazdowe, obszar całego powiatu)
  4. Bezpieczna Przystań (Mikoszów, Zakład Aktywności Zawodowej- Celestyn)
  5. Game Station Strzelin (paintball)- (teren starego browaru w Strzelinie)
  6. Sport, Zdrowie, Rekreacja na Ziemi Strzelińskiej (tereny zielone w gminie Kondratowice-miejscowość Żelowice)
Wszystkie zaprezentowane projekty to doskonały i gotowy materiał na 6 inwestycji w powiecie strzelińskim.
Dodatkowo Pan Łukasz Sikora- Kierownik ds. sprzedaży ZAZ Celestyn przedstawił krótką informację nt. funkcjonowania zakładu.
Na końcu gali każdy z uczestników cyklu warsztatów otrzymał certyfikat potwierdzający udział w budowaniu partnerstwa lokalnego na rzecz ożywienia społeczno-gospodarczego i aktywizacji rynku pracy w powiecie strzelińskim uczestnictwa oraz drobne upominki.
Pani Starosta Anna Horodyska oraz Pani dyrektor Iwona Engel podziękowały Pani Jadwidze Olszowskiej- Urban za nieoceniony wkład na rzecz Strzelińskiego Partnerstwa Lokalnego.
Składamy serdeczne podziękowania każdej osobie, która chciała wziąć udział w rozwoju powiatu strzelińskiego.
 

Informacje o publikacji dokumentu

Menu nawigacji